...

Fixní a snímací rovnátka

Ortodoncie je jedním z mála oborů, kde nedochází k žádnému takzvaně invazivnímu zásahu, tedy k nevratnému poškození zubů nebo kosti. To z ní činí elegantní a vysoce efektivní obor. Navíc léčit pomocí ortodoncie se dá takřka v každém věku. Dentální centrum Podkovka spolupracuje s několika zkušenými externími ortodontisty jakými jsou například MUDr. Štěpán Slezáček, MUDr. Ondřej Suchý a MUDr. Martina Řeřichová.

Nejdříve je třeba absolvovat vstupní konzultaci, po které je sestaven léčebný plán. Poté následuje vlastní ortodontická léčba fixním nebo snímacím aparátem. Po skončení vlastní léčby přichází takzvaná retenční fáze, jejímž cílem je stabilizace výsledku. Mnohdy je potřeba pro dosažení kýženého výsledku spolupráce s čelistním chirurgem nebo implantologem a protetikem. 

Vlastní ortodontická léčba se provádí pomocí fixních rovnátek (rovnátka na pevno, fixní ortodontický aparát), který se skládá ze zámků, kroužků, oblouku a nejrůznějších dalších gumiček a řetízků v závislosti na potřebě léčby. Dnes je možné kromě klasických kovových zámků použít i safírové nebo keramické zámky, které působí velice esteticky. Dále je možné použít i takzvané lingvální zámky, které jsou nalepeny z jazykové strany a tudíž pro okolí naprosto nepostřehnutelné. Fixní aparát působí na zuby nepatrnými silami, což způsobuje přesun do požadovaných ideálních pozic a přestavbu okolních tkání. Rychlost přesunu zubů není možné zvýšit, odpovídá totiž pouze biologickým možnostem, a proto je ortodontická léčba tak dlouhá. Přesun zubů je také potřeba sledovat na pravidelných kontrolách u ortodontisty.

Snímací rovnátka (vyndavací rovnátka, rovnátka na noc) se dnes používají ponejvíce u pacientů, kde dochází k výměně chrupu dočasného (mléčného) za stálý či jako retenční aparáty po té, co byla ukončena vlastní léčba fixním aparátem. Snímací rovnátka se zhotovují z různobarevné pryskyřice a jejich součástí jsou spony, labiální oblouk a různé šrouby a pera.

Orientační cena léčby fixními rovnátky je 25.000,- Kč a doba léčby od jednoho do dvou let. Chcete-li se objednat na vstupní konzultaci k ortodontistovi, kontaktujte naší recepci na čísle 725 094 931 či na e-mailu info@podkovka.cz.